Rohanás, mókuskerék – erről szólnak a mindennapok. Tudom, te is sokszor stresszes, frusztrált vagy, miközben szeretnél helyt állni mindig mindenhol. Hogyan tudod megélni a pillanatot, ha sosem állsz meg elmélyülni, mert nincs rá időd igazán? Hogyan csináld? Ehhez hoztam egy egyperces gyakorlatot!
ÉLD MEG A PILLANATOT – 4 LÉPÉSES GYAKORLAT
Sok ügyfelem panaszkodik arról, hogy milyen nehéz megteremtenie az egyensúlyt a napi rohanásban. Sokan érzik, hogy nincs idő a csalájukra: gyermekükre, párjukra, önmagukra.
Egy valamit fontos tisztázni!
A körülményeink sok esetben adottak, amire azonban befolyásunk van, az a hozzáállásunk, a szemléletmódunk. És ezek formálhatók!
Az órák száma adott, mindenkinek 24 óra áll rendelkezésére, rajtad múlik, mit hozol ki belőle!
MINDFUL SZEMLÉLET
Divatos lett manapság a mindfulness, ami segít az elmélyülésben, a bennünk zajló folyamatok tudatosításában.
Mégis, az emberek többsége csak rohan előre: darálnak, sodródnak az árral, észre sem veszik, hogy mi zajlik körülöttük és legfőképpen, hogy mi zajlik bennük! Ez pedig ahhoz vezet, hogy csak nő bennük a belső feszültség, szorongás, frusztráció.
Segítségképpen hoztam egy gyakorlatot, ami négy lépésben segíthet neked abban, hogy jobban tudj befelé figyelni.
1. LÉPÉS – STOP: MEGÁLLÁS
Állj meg egy pillanatra (fizikailag is), hagyd abba amit csinálsz. Ha most arra gondolsz,, hogy ez neked nem fog magadtól eszedbe jutni a napi rohanásban, akkor állíts be egy időzítőt, ami óránként-kétóránként figyelmeztet, hogy végezd el ezt a feladatot.
A lényeg a rendszeresség: ne egyszeri fellángolás legyen, hiszen ez a technika is csak akkor eredményes, ha rendszeresen használod!
2. LÉPÉS – HALLGASS!
Tedd fel magadnak a kérdés:
- Mit hallok most?
- Milyen hangok, zajok vesznek körül (beszéd, zene, madárcsicsergés, autózúgás, fúr a szomszéd) ebben a pillanatban?
- Milyen a hangerő?
3. LÉPÉS – LÁSS!
Állj meg és láss! Ne csak nézz, lásd is, mi zajlik körülötted!
- Kik vesznek körül?
- Mit csinálnak?
- Milyen események zajlanak éppen?
4. LÉPÉS – ÉREZZ!
Tedd fel magadnak a kérdést! Milyen érzéseket kelt bennem, amit hallok?
Teljesen más hatása van ránk, a lelkünkre pl a gyermekünk éneke, mint amikor a gyerekeink veszekszenek igaz? A téged körülvevő hangok tudatosítása segít, hogy éld meg a pillanatot!
Milyen érzéseket kelt benned, amit látsz?
Békésen játszanak a gyermekeid körülötted és túlcsordul a szíved a látványtól?
Vagy a mosatlant veszed észre a konyhában és rögtön ideges leszel, mert tudod, hogy azzal még foglalkoznod kell?
Ha az órára nézel és pl. fél ötöt mutat, akkor mi ugrik be? De jó, már fél 6 van, mindjárt kezdődik az esti műszak (vacsora-fürdés..), aztán hamarosan elcsendesednek a gyerekek és végre lesz egy kis nyugi, hogy le tudjak ülni? Vagy azt gondolod: de jó, ma is milyen tartalmasan telt a napunk, sok élményt szeretünk ma is együtt?
Érdemes mindig tudatosítani, milyen érzések, gondolatok támadnak benned a külső világ érzékelése a kapcsán! Ez 4. lépés jelenti az elmélyülést, a befelé figyelést. Segít, hogy meg is éld a pillanatot, amelynek része vagy.
LÉPJ TOVÁBB!
Végezd el naponta többször ezt a gyakorlatot és figyelj arra, hogy ha tudatosítod magadban a pillanatot, akkor tegyél is azért, hogy ne maradjanak benned negatív érzések, gondolatok.
Ha valami nem tetszik: feszültséget,, frusztrációt, félelmet kelt benned, lépj tovább és gondolkodj el azon, mi tudnál tenni azért, hogy csökkentsd ezeket negatív energiákat! Gyakorlással meg tudod változtatni a személetmódodat. Tedd fel magadnak a kérdést olykor, ma minek tudok örülni?
Én azt szeretem ebben a gyakorlatban, hogy bárhol, bármikor elvégezhető, semmi különleges „hozzávaló” nem szükséges, hogy gyakorold. Próbáld ki te is!
Tarts velem a Lelki egyensúly online kurzuson és tanulj stresszkezelő/dühkezelő technikákat a kiegyensúlyozottabb, békésebb mindennapokért!