Ahhoz, hogy szervezettebbek, kiszámíthatóbbak legyenek a mindennapok, elengedhetetlen, hogy előre tervezz. Tudom én, hogy sok a váratlan és előre nem látható faktor, ha család és munka mellett próbálsz lavírozni, mégis azt mondom, amennyire csak lehet, légy tudatos és tervezd meg a mindennapokat!
Hogy miért?
- A családban mindenki számára tudható, hogy „ki, mikor, merre”, ha le is vannak írva a programok.
- Látható, mely idősávokba lehet bevállalni még valamit és hol nem érsz rá mással foglalkozni.
- Be tudod osztani az elintéznivalókat.
Ez csak néhány előnye a rendszeres tervezésnek.
A mai bejegyzés lényege az,hogy ha eddig nem volt szokásod, akkor bizony magát a tervezést is be kell építened a napi/heti rutinok közé. Vagyis tervezd meg, hogy mikor tervezel! 😀
Hogyan csináld?
1. JELÖLJ KI A HÉTEN EGY NAPOT
Jellemzően a viszonylag kevésbé kaotikus vasárnap erre talán a legideálisabb, amikor megtervezed a következő hetet.
Gondold el, melyik az az időpont, ami a legalkalmasabb erre nem hosszú (mondjuk 10 perc), de koncentrációt igénylő tevékenységre. A délutáni pihenés? Vagy este, amikor elcsendesedik a ház? A lényeg, hogy amit kijelölsz , az legyen fixen a tervezésre dedikált időpontod minden héten.
2. ELŐ A NAPTÁRAT!
Asztalit vagy elektronikusat, melyiket szereted jobban? Írj bele mindent, ami előzetesen még nem került bele, amikor tudomást szereztél egy-egy programról, intézni valóról.
Ha mindegy mikor foglalkozol az adott dologgal, rögzítsd úgy, hogy ne téveszd azért szem elől. Érdemes ezeknek a terveknek is azért egy végső határidőt adni, különben biztos csak halogatni fogod a végtelenségig őket.
Lehetne persze kifogás, hogy semmire sincs időnk… hát ez valóban így van, egészen addig, amíg nem tervezel időt rá! 😉
Gyakori kérdés, lehet-e duplán vezetni a naptárat? Mondjuk a telefonban és asztalit is mellette. Ez attól függ, hogy valóban használod-e és mire használod őket, mit hova írsz be. Ha ennek is kialakul egy rendszere és valóban ránézel mindkettőre akkor oké.
Így nem fordul elő, hogy a telefonba írsz valamit miközben rutinszerűen csak az asztalit ellenőrzöd esténként, mert ez esetben bizony elmaradhat a telefonba rögzített teendő…
3. HASZNÁLD IS A NAPTÁRAT!
A heti tervezés mellett persze fontos, hogy használd is a naptárat, azaz minden este érdemes rápillantani a másnapi tervekre. Ez már a napi tervezés szintje.
Érdemes úgy számolni, hogy ne pakold teljesen tele a napokat, legyen benne azért annyi mozgástér, hogyha hirtelen beesik valami, akkor se dőljön össze a rendszer!
4. SZABD A TI CSALÁDOTOKRA!
Több hozzám forduló elfoglalt nő vallja, hogy hullámzó a teljesítménye, ami az időbeosztást illeti. Ha tudod magadról, hogy a hét elején nagy lendülettel vágsz neki az elintézendőknek, ám a hét közepe felé rendszerint van egy mélypontod, akkor ennek ismeretében tudod kialakítani a számodra követhető heti beosztást.
Ne légy önmagad ellensége, figyelj a saját működési sémáidra!
Mivel a tervezés célja egy család életének, mindennapjainak a menedzselése, ezért nyilván a teendők, intéznivalók teljesítése sem egy emberes feladat. Gondolkodj csapatban, munkamegosztásban! Legyen mindenkinek meg a saját feladata a rendszerben. Segítsétek egymást, szerintem ez csak így működik!
Ha szeretnél kialakítani egy rendszert, amivel gyerekek mellett is tartható időbeosztást érsz el és amelyben mindenre és mindenkire lesz időd a mindennapokban, aki és ami fontos számodra, akkor nézd meg ITT, hogyan tervezem én a napokat a gyermekeim mellett. Tervezd meg te is a napjaidat, gondolkozz előre!