A fókusz fenntartása hosszú távon sokak számára igazi kihívás. Ha te is gyakran érzed, hogy csak egy helyben toporogsz és nem igazán haladsz a céljaid felé, mert mindig közbejön valami és eltérít a megvalósítás útjáról, akkor próbáld ki ezt az egyszerű gyakorlatot.
Mindössze napi öt percre van szükséged hozzá és látni fogod az eredményét már pár héten belül.
Maga a gyakorlat egyszerű lesz, ugyanakkor arra kérlek, hogy vedd komolyan és végezd el két-három héten keresztül minden egyes nap.
A FÓKUSZ FENNTARTÁSA – 5 PERCES GYAKORLATTAL
NÉHÁNY SZÓ A RETIKULÁRIS AKTIVÁLÓ RENDSZERRŐL
A retikuláris aktiváló rendszer felelős agyunkban az éberség és a figyelem szabályozásáért. Agyunknak ez a része szűri azt a mérhetetlen mennyiségű adat és információhalmazt, ami minden egyes nap áramlik felénk. Feladata, hogy a számunkra fontos információt előtérbe, a lényegteleneket pedig háttérbe helyezze.
Amikor azonban túlhajszolt vagy, túl sok mindennel foglalkozol egyszerre – és ez a család és munka között között folyamatosan egyensúlyozó nők esetében ugye nem ritka jelenség – akkor azért sem haladsz előre, mert a retikuláris aktiváló rendszered nem tudja pontosan, hogy mire is fókuszáljon igazából. Magyarán szólva kell adni neki egy inputot (vagyis egy célmeghatározást), hogy mire kell irányítania a figyelmedet.
Ahhoz, hogy agyadnak ezen része megtanulja, rögzítse, mi is a pontos irány, időre van szükség. Mondhatjuk úgy, hogy edzened kell a retikuláris aktiváló rendszeredet, akár a többi izmodat a testedben, hogy megerősödjön.
5 PERCES GYAKORLAT A FÓKUSZ FENNTARTÁSÁRA
A következőkben bemutatom azt a gyors, egyszerűen elvégezhető gyakorlatot, ami segítségedre lehet a fókusz fenntartásában. Kérlek, hogy vegyél elő egy post-it tömböt és tollat. 4 kérdést kell felírnod a post it tömb legfelső lapjára.
-
Mi az elsődleges célom most?
-
Mi az az egy dolog, amit megteszek ma azért, hogy dolgozzam ezen a célomon?
-
Miért fontos ez a cél/feladat nekem?
-
Kivé kell válnom, hogyan kell viselkednem/cselekednem, hogy ezt a célomat elérjem?
MIÉRT EZ A 4 KÉRDÉS?
Nézzük meg picit közelebbről, miért is kell ezeket a kérdéseket minden egyes nap feltenni (és persze megválaszolni magadnak). A fókusz fenntartásához nélkülözhetetlen annak meghatározása, hogy pontosan mire is kell most figyelemet/erőt/időt/energiát fordítanunk. Vagyis meg kell határoznunk a célunkat, amin éppen dolgozunk.
Mivel éppen a retikuláris aktiváló rendszeredet próbáljuk kicsit megedzeni, ezért fontos, hogy egyszerre csak egy főbb célt határozz meg. Később, pár hét elteltével, ha már bevett szokásoddá válik a napi 4 gyors kérdés megválaszolása, több párhuzamos célt is meghatározhatsz akár.
A „minden nap egy lépés” elvét követve (még ha kis lépések is ezek) biztosíthatod a haladást, ezért kérem tőled a második kérdésben, hogy határozz meg feladatot magadnak az adott napon a célod elérése érdekében.
A harmadik kérdésnél választhatsz aközött, hogy a konkrét célodhoz kapcsolódóan,vagy akár az azt szolgáló napi feladatodhoz kötődve fogalmazod meg a kérdésedet. Ha tudod és szem előtt tartod, hogy miért is lényeges, fontos számodra, amit szeretnél elérni, akkor tudatosíthatod, hogy még ha lesznek is nehéz napok, megéri neked minden erőfeszítés.
A fókusz fenntartásához tudatában kell lenni annak is, hogy valójában nem csak a napi konkrét feladat és cselekvés, hanem saját személyes fejlődésed is eleme a célhoz vezető útnak. Nem csak a cselekedeteiden, hanem a hozzáállásodon, szemléletmódodon, gondolkodásmódodon is változtatnod kell. Látnod kell, miben kell fejlődnöd, miben kell hinned ahhoz, hogy elérd a céljaidat.
HOGYAN HASZNÁLD EZT A GYAKORLATOT A FÓKUSZ FENNTARTÁSÁRA?
Arra kértelek, hogy a fenti négy kérdést egy post it tömb legfelső lapjára írd fel. Most tépd le ezt a felső lapot és tedd egy olyan helyre, ahol szem előtt tarthatod. Készíts elő egy kis füzetet és minden nap válaszolj írásban a kérdésekre.
Mivel a kérdések már megvannak, azokat természetesen nem kell mindig leírnod, elég 1-2-3-4 jelölést használni. Ha szeretnéd, a füzet elejébe írd bele egyszer a kérdéseket, hogy ott is meglegyenek. Ha dolgozol, a laptopod tetejére helyzed a post-itot minden munkanapod végén, hogy másnap ezzel a négy kérdéssel induljon a munkaidőd. Tudnod kell mi a fókusz, mi az irány, mire kell figyelned az adott napon.
Ezzel persze azt is meghatározod magadnak, hogy mi nem kerül most fókuszba! Ez is egy fontos elköteleződés. És segít megelőzni a szétforgácsolódást is! Jól tudom, hogy a fókusz fenntartása tudatosságot, kitartást, következetességet igényel.
Remélem, hogy ez a gyakorlat neked is segít majd ebben. Ha többre vágysz, ajánlom figyelmedbe a 90 napos Céltervezőmet, mellyel 90 napon átfogom a kezedet, hogy elérd a céljaidat, amiket kitűzöl magadnak!